aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

In what way is The odyssey an epic?
Which early hominid was probably not a direct ancestor of modern humans?
Give an example of a function in everyday life and represent it
how can triangles be proven similar by the SSS?
how many more atoms does ethylene have than carbon monoxide? list the type and number of each atoms PLEASE HELP ME
describe the energy transformation that takes place during cellular reparation
As early humans moved into river valleys, what were some of the contributing factors that contributed to epidemics? (check all that apply)
most important building in colonial new england town
which of these statements is true of offspring fro organisms that reproduce asexually? A. Offspring are genetically identical to the parent. B.Offspring are gen
Which describes the correct energy conversion when a solar cell is used to light a street lamp? solar to light solar to light and heat solar to electric