joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

a high efficiency shower can save... 1. water 2. energy 3. both ?
I need help on this one
Large predatory fish, which may be part of your diet at times, usually at the third fourth trophic level. Explain why it may not be a good idea to eat these fis
can someone help its really important/ ill give brainliest and more points When designing a scientific presentation, look for the most credible sources. Science
30 POINTS!! Find the equation of the axis of symmetry of the parabola. Each box in the grid represents 1 unit. Enter the answer as an equation.
Change the following sentences from direct to indirect speech. a) The captain said, “This is an occasion to celebrate."​
I need help with question 10
Explain the Great Age of Power. i need help plese
1) What is the main idea of paragraph 5? es A) Only three presidents have not used the Resolute desk since 1880. B) The Resolute desk adds significant history a
How many multimedia formats should you use at the same time? as many as you have collected or created no more than you need to communicate effectively no more t