ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Identify the doctor who treats respiratory disorders.
At a back to school sale, backpacks are marked down 15%. If the original price was $34, what is the sale price?
why was the phalanx the most powerful formation in the ancient world?
If you came to settle on present day New york city in about 1650, you are what descent?
The base of a ladder is placed 5 feet away from a 13 foot tall wall. What is the minimum length ladder needed to reach the top of the wall (rounded to the ne
How are the three cell layers of an embryo related to its development?
The discovery that one current-carrying wire exerts a force on a second current-carrying wire was made by _________. Coulomb Oersted Faraday Ampere
4(4x + 3) + 6(2 - x) - 3(2x - 1) = 19
which atoms are moving faster those in a spoon at 0 degrees fahrenheit or those in a fork 0 degrees celsius
Most popular gods in ancient greece? (Study Question)