antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

Help out please! Will give brainliest!! :)
What is the volume of this container plz help
Plz Plz Plz help!!!!! Which list of elements contains a metal, a metalloid, and a nonmetal? 1) Ag, Si, I2 2) Ge, As, Ne 3) K, Cu Br2 4) S, Ci2, Ar
IF U KNOW IT Kai buys 6 fiction books and 4 nonfiction books. What is the ratio of fiction books to nonfiction books? 2 : 3 2 : 10 3 : 10 3 : 2
Elena has $5 and sells pens for $1.50 each. She wants to have enough money to buy a $20 shirt and still have money left over
Joanie has 15 hair ribbons. She has 7 less hair ribbons than her friend, Sara. Which equation can be used to determine the number of hair ribbons Sara has, s? S
please i give (brainlist) if you complete it and correct answers​
I made 10 cups of granola that we eat in ⅔ cup servings. How many servings will we have out of the 10 cups of granola?
Solve for x. I need help now!!!!!
Could someone help me out on this problem