goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

find the value of cos 140° + sin 10° + sqr root (3) cos 70°please guys help me​
what are the most wide spread Paleozoic fossils?
The editorial page is a place for reporters to ________. report the news express their opinions tell their own stories draw political cartoons
Which of the following is NOT a characteristic of the northern boreal forest (taiga) biome? a. Prolonged winters (>6 months) b. Extreme temperatures (-70 to
silence is not a care of all ​
Bookman manufactures cell phones. The conversion costs to produce cell phones for November are added evenly throughout the process in the Assembly Department. T
What term best describes the following organism: the so-called blue-green algae, they are photosynthetic bacteria; producing oxygen, they contain sheets of plas
the energy gave to the body by food is
A cell divides to produce two daughter cells that are genetically different in ______. Select one: a. mitosis and meiosis I b. meiosis II c. mitosis d. meio
DOES ANYONE UNDERSTAND???An amount of $40,000 is borrowed for 5 years at 3% interest, compounded annually. If the loan is paid in full at the end of that period