tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

80 students voted for an eagle 160 students voted for a bulldog round to the nearest whole percent what percent of these students voted for a bulldog
define ocean navigation
Please help with these math questions
Which one of the following letters would be considered formal? A. A letter of application B. A letter of invitation to an anniversary party C. A personal letter
12.38 in expanded form
A bag contains red and green beans. The probability of choosing a red beans at random is 2/5. A) what is the probability of choosing a green bean at random?
Which of these works of fiction is based on Leo Tolstoy's time serving in the Crimean War and set in the city where he and his military unit were based? 1}Youth
Which store gives you the best deal? Metromarket 18cans of soda for $9 Wal-Town 10cana of soda for $7.50 ShopStop 14cans of soda for $7.00
Find the product. If the result is negative, enter "-". If the result is positive, leave the box empty. 7(-a^2)^2(-b^3)
The library drawer-upon-drawer file that contains information about every book in the library is called the card catalog. a. True b. False