dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

is -27 a rational number or irrational number
A drawer contains 4 red socks, 8 white socks, and 6 blue socks. Without looking, you draw out a sock, return it, and draw out a second sock. What is the probabi
Why do molecular compounds have low melting points and low boiling points relative to ionic substances??
solve this problem find four consecutive intergers whos sum is 114 written out
What is the least common multiple for 6 and 21?
PLEASE PLEASE I WILL MARK AS BRAINLIEST!!!!!!! A cafe only sells two types of sandwiches, turkey and steak. The cafe charges $4 for turkey sandwiches and $6 for
what is the decompose fraction into smaller parts 11/5
what group was involved in the fur trade before 1812
Wade wants to buy sweaters. He has $175 and each sweater coast $12.00. Write and solve an inequality to find how many sweaters he can buy and still have at leas
What provides an explanation for the presence of mitochondria and chloroplasts in present day cells?