agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
the length of a rectangle is 3 feet less than twice the width of the rectangle. if the perimeter of the rectangle is 324 feet, find the width and the length?
How did New England's physical geography help the growth of industries?
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
What's another name for vital signs?
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height