27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

7 plus 7 when 7 equals 288484&393383883
The function y = 4.25x + 6 represents the total amount of money, y, earned over x hours. What is true about the function? A It is linear because it is always
l need the answer ASAP. the sum of interior angles of a regular polygon is 1800°.Find the size of each exterior angle​
Why was the Battle of Saratoga such a key to American success in the Revolutionary War? a) It secured foreign support for the American cause b) It marked the ca
6 persons stay around one table with 6 places. how many ways can they stay
At a frozen yogurt stand, two small cones, one medium cone, and two large cones cost $ $14.60$ . One small cone, one medium cone, and one large cone cost $ $8.7
Solve the equation, been stuck for a while (1/49)^x+2 = (7)^x-3
HELLUR ITS MADEA ANYBODY NEED some tutoring I don't have anything to do because my license has been suspended for 36 years 1+1=?
The standardized IQ test is described as a normal distribution with 100 as the mean score and a 15-point standard deviation. 2. What is the Z score for a score
3x2 + y, x is 5 and y is 3