CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

player kicks a soccer ball from ground level and sends it flying at an angle of 30 degrees at a speed of 26 m/s. What is the horizontal velocity component of th
What are example of onomatopoeia
What is the average diastolic blood pressure for adults
why do you think the puppy litter was all dark-haired?
What do the discoveries of shells used in jewelry and a huge dredged canal tell us about the Indus Valley civilization?
Animals such as pronghorn antelope, bison ans badgers dot to the landscape. Where are these animals located?
how can misinformation interfere with memory? How might the memory of an eyewitness be affected by testing if they receive misinformation?
What does the consumer price index measure? A. the change in prices of all goods and services over time B. the change in prices of specific goods and services
is "they" an unstressed or stressed syllable?
Please need help on this