katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Help pleaaaaase !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!​
what day is it i completly forgot what day is it
Graph each equation using the slope and the y-intercept. y = –4x – 2.5
whats the difference between ex vivo and in vivo gene therapy
Therefore, the song should be modified for different learners, such as the visually, physically, and hearing challenged learners. Is this sentence grammatically
Risks to a company that can result from outsourcing include: Question 3 options: Customers demanding higher quality and better service Loss of control over a pr
I have an assignment and I’m trying to figure out is this is a rhyme and if not what literary device is it? “Baby really hurt my crying in the taxi he don’t wan
A ball is dropped from a height of 1m. The ball bounces and rebounds, losing 14% of its previous height and then falls again. If the ball continues to rebound a
Which company has the highest charge per attendee?
solve 1/2×2=2 please help me solve this question ​