aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

What’s 8y+48 and please factor each expression completely
Percent increase and decrease. Original number:45 New number: 18
According to your text, early childhood educators should plan and implement the health component of their programs to respond to the A. need to find cures f
why does a cake rise when you bake it? ♡
What is the primary goal of human communities?
Explain why scientists use shared characteristics to make cladograms.
what are charcteristics of lithosphere?
What is 100,000 times 1/100,000, using the standard method of multiplication? Write the answer as 10 to a power.
Which type of website is mostly to be biased when proving information about a product
I’m still confused on how to work the percentages