ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

2•2•2•2•2•3•3•3•3 in exponential form.
Need to know asap. If m<8=23°, find the measure of each missing angle. Give your reasoning.
What is the domain of the function graphed below?
5(X^2)(y^3)+15(x^3)(y^2)
This type of measure can change because it is affected by gravity A) Volume B) Mass C) Temperature D) Weight
An engineer designs a new bus that can drive 30 miles per gallon of fuel. Which of the following was likely one of the client’s most important criteria?
I need help pls I don’t know what the answer is
Find an equation of the line passing through the point (-5,2) and perpendicular to y = 5 x − 1
Please help me with the question below
A student has 8 pints of iced tea in a pitcher. The amount of iced tea in the pitcher is a function of x, the amount of iced tea she has poured from the pitcher