HassielZ352724 HassielZ352724
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

When you go to CTown, there are two choices of Jif creamy peanut butter. Which one would you choose? Explain your reasoning.

When you go to CTown there are two choices of Jif creamy peanut butter Which one would you choose Explain your reasoning class=

Respuesta :

ZakhariX658857 ZakhariX658857
  • 03-11-2022

To choose the peanut butter we can calculate the ratio price to weight for each one:

[tex]\begin{gathered} \text{option 1:} \\ \frac{3.20}{40}=0.08 \\ \text{option 2:} \\ \frac{1.92}{16}=0.12 \end{gathered}[/tex]

We can see that for option 1 see we pay 0.08$/oz and for option 2 0.12$/oz, so the better choice is option 1.

Answer Link

Otras preguntas

Solutions for stopping relationships from cheating
What can I gain from Chapter 7 of John Trimble's Writing With Style?
Janelys buys milk and apples at the store. • She pays a total of $41.22. • She pays a total of $3.22 for the milk. • She buys 8 bags of apples that each cost th
PLSSS HELP ME IN THIS QUESTION IT IS SO HARD CHALLENGES
can some one help me with this please​
A student who willl be the first in his or her familt to attend college is a ___ student
7x + 8y = 25 9x + 10y =35 elimination method please​
When was the gold rush.
Given Brainly You work as a hostess in a resturant making $8.50 an hour how much money will you earn (pre-tax) in one week if you worked 31 hours?
If customer satisfaction does not always lead to customer loyalty, firms may need to focus additional effort on _____ strategies..