EvaliseT99920 EvaliseT99920
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

jada has 3 whole and 1/2 yards of fabric for 21.00. how much is 1 yard

Respuesta :

IlianaC74975 IlianaC74975
  • 03-11-2022

Let x represent the cost of 1 yard.

We were told that 3 whole and 1/2 yards of fabric cost 21.00.This can also be written as 3.5 yards cost 21.00. Thus, we have the following equations

3.5 = 21

1 = x

By cross multiplying, it becomes

3.5 * x = 21 * 1

3.5x = 21

x = 21/3.5

x = 6

The cost of 1 yard is 6.00

Answer Link

Otras preguntas

what is a personal narrative
When working with additional information in a sentence, when should dashes be used instead of commas or parentheses? A. A dash is always used when renaming a
if y = mx b is the equation of a line perpendicular to the line y = 5x – 2, what is the value of m?
who wrote that christians were enslaved by blindness and ignorance?
(X + 1)/7 =5/(x - 1)
what happensto accused person who cannot afford to pay an attorney to represent them
which system delivers nutrients throughout the body? the urinary system the circulatory system the digestive system the endocrine system
what is the ratio 1.12 turned in to a fraction in simplest form?
While playing a game, you move back 5 spaces with the roll of the number cube. Your friend moves forward 3 spaces. Write each amount as an integer.
In the figure below, the segment is parallel to one side of the triangle. Find the value of y 9 12 15 3/4 19