SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

Which union took part in the first strike in America known as the Great Strike of 1877? A. Salvation Army B. Knights of Labor C. United Auto Workers Union D. Am
Standard notation focuses on Group of answer choices picking and strumming pitches and timing strings and frets fingers and strings
500ml of milk for 60p 4 litres for £3.20 Which bottle is better value for money?
Simplify 5x²-x+ 9 = X=3
What’s your opinion on executive order? Should it be permitted or prohibited?
Kara travels frequently for her job. She always flies the same airline so she can accumulate frequent flier miles. She also has a credit card affiliated with th
Can someone solve this today please
How many US senators are there? 5050 , , 200200 , , 100100 , , 25
A sphere has a radius of 5 inches. What is its volume?
what responsibilities does the media have in its exercise of the right to freedom of expression?​