OneilV372536 OneilV372536
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

hi a bag of grass seed costs $64.26 if a gardener wants to calculate the cost of grass seed required to plant the lawn, he need to know?

Respuesta :

ZiairaE209819 ZiairaE209819
  • 04-11-2022

The gardener knows how much is the bag of grass seed. To know the cost of grass seed required to plant the lawn, he needs to know how big is the lawn (surface area) and how much grass seed is in the bag; more specifically, how big is the area that can be planted per grass seed bag.

Answer Link

Otras preguntas

3x2 + y, x is 5 and y is 3
Suppose z varies directly with y and directly with the cube of x. If z=216 when x=2 and y=9 , what is z when x=7 and y=5 ?
Which of the following was an EFFECT of Harriet head injury.
A cylinder has a radius of 7 cm and a height of 12 cm. Calculate its surface area. Give your answer to the nearest hundredth of a square centimetre. Show your w
Carmen is planning rail lines for a new train station. Help her find m<1. Explain how you found that solution. Parallel lines a and b are cut by transversal
Whereas other behavioral consultation models tend to focus on only child-related variables, conjoint behavioral consultants emphasize:1) Parent-related variable
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
is the established of a national bank constitutional why or why not
Give 5 Quotes about taking care of Mother Earth
A desk is on sale for $182.40, which is 76% less than the regular price. What is the regular price?