ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Which is f(5) for the function –2x2 + 2x – 3? –107 –63 –43 –37
A horizontal pipe of diameter 0.985 m has a smooth constriction to a section of diameter 0.591 m . the density of oil flowing in the pipe is 821 kg/m3 . if the
a bag contains 42 cups of dog food. your dog eats 2 1 3 cups of dog food each day how many days does the bag of dog food last
A container is holding 2 1/3 liters of water.only 2/5 of the container is filled.how much will the whole container hold?
Describe how to write 3,482,000,000 in scientific notation
which equation best represents the model?
math help will give brainliest what is X and M angle A
Describe what neural transmission is
Which of these is a chemical property of a substance? A. Reactivity B. Color C. Boiling point D. Melting point
What happened to the sailors on the ships and the islanders on the bikini atoll during the 1946 atomic test?