Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

CO2 + H20 + light energy --> C6H12O6 + O2 In the chemical reaction above, what does CoH12O6represent?
— 5х – 4у = -8 What’s the answer
What is the slope of the graph of y = 12x - 19?
25 The library has an empty bookcase with 4 shelves. Each shelf can hold 23 chapter þooks. If the library has 117 new chapter books, how many will not fit on th
Am I using – correctly in this sentence? She only wants the real, authentic fruit – just like how America isn’t a real home to her.
Which of these is an example of business ownership?
How does the stage in an individual's life cycle influence his or her personal financial planning?
If f(x) is an exponential function where f(3) = 18 and f(7.5) = 60, then find the value of f(12), to the nearest hundredth.
Catherine got 9 3/8 pounds of cherries from her tree this year last year she only got 6 1/4 pound how many times more pounds did she get this years than last ye
Get this right for Brainliest. ------ヽ(≧∀≦)ノ