giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

What percent of 2,000 is 8?
Which of the following is an example of ethnic enclave? A refugee camp A segregated high school Chinatown A military post Johannesburg, South Africa
What is number 1 and 2?
a line slope -4.5 passes through the point (6, -4). Use the definition of slope to find another point on the same line
Guys I NEED YOUR HELP!! I can't seem to really remember since I was absent the day my teacher taught this. Can you guys help me!? Is she correct? and Why? I wil
which is greater 145cnetimeter or 1.5m
How did scientists discover that all living things are made of cells? How did Pasteur’s experiment with the flasks help disprove the idea that living things cou
Is it possible to have a triangle such that none of the exterior angles is obtuse? Please help and explain
True Or False?? i need help alright, QUESTION: All of the stones used to build the pyramids at this time were taken from nearby rock quarries.
Plz tell me the answer