jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What is the total finance charge for a $4,250 loan at 13.25% interest compounded monthly for 24 months
A process for making financial decisions is called___ Pace Depac Paste Paced
Which operation could we perform in order to find the number of milliseconds in a year? 60 * 60 * 24 * 7 * 365 1000 * 60 * 60 * 24 * 365 24 * 60 * 100 * 7 * 52
what is a nonexample of a prokaryotic cell
How do I solve 8n= -3m + 1 ; n= -2, 2, 4
How do I analyse the nature of sound symbolism in the headlines?
what do you think of Jonas's community. from the book The Giver
Why would images of the power of nature be particularly appropriate to edwards message?
What is the name of the thing that measures your height at the doctor?
what is 5 = 5/6x x =