sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

why do people not like one direction? This is for a poll im taking in business class
Can somebody give me the answers by 1 hour thank you
Find the product. -2xa(-4xb - 2x 3 + 5x) A. -8xa+b - 4xa+3 - 10xa+1 B. 8xa+b + 4x3a - 10xa C. 8xa+b + 4xa+3 - 10xa+1
if we have 15 g of the first reactant and 15 g of the second reactant how many total grams mass
What is the speed of a bobsled whose distance-time graph indicates that it traveled 120m in 27s? m/s
what is romeo and Juliet
Using context clues, what is the best meaning of “abjectly”?
What is the answer to y-2x=2
A scientist discovers a new organism. The organism is multicellular, eats other organisms for food, and moves freely from place to place. This organism most lik
I need help on finding these