shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

How would u do 1 over 3 y + 1 over 4 = 5 over 12? I forgot my notes:(
I need help VERY VERY URGENT. 11 pts I need help on number 2 This is geography grade 8
Please help! Rewrite the radical as a rational exponent. 3√2 7
THE RIGHT ANSWER WILL RECIEVE A BRAINLEST AND POINTS AND THANXS!!! THE RIGHT ANSWER WILL RECIEVE A BRAINLEST AND POINTS AND THANXS!!! How to find the difference
Does an honorable warrior ever admit that they are afraid?
which plant cell structures could not be seen when using 10x objective of a compound microscpe
this type of of legislation placed standing on dwellings
Some please help me with this one .. i'm stuck
[tex]4\sqrt6 +2\sqrt6 -\sqrt6[/tex] Simiplify this equation A 5√6B 5√18C 6√6D 6√18
A little help plz. thx