ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

What is an ion-ion intermolecular force?
From the top of the head to the sole of the feet; which part of the body falls half way?
Classify the following triangle. Check all that apply. O A. Obtuse O B. Equilateral C. Acute D. Isosceles E. Right O F. Scalene
What is a major theme of "As It Was in the Beginning from The Moccasin Maker" by E. Pauline Johnson? A. The ability to forgive others leads to happiness and ful
how many inches does unpackaged food need to be stored
the capacity of your hand drive is measured in​
what the role do forces of the nature set the wind and sun played in santiago journey !
PLEASE ANSWER AS SIMPLY AS POSSIBLE, GIVING 25 POINTS! Using complete sentences, summarize the purposes of the Preamble of the Constitution.
which of the following best explains how Acadian settlement influenced the development of Louisiana?
can you die from loneliness Explain Your Idea