labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

Which three characters have taken control of rome after caesar's assassination?
Which of these three terms describes Benito Mussolini’s form of government Totalitarian Anarchist Imperialist Socialist
After Dante catches the flu virus, he feels very tired and loses his appetite. His body aches and he gets a high fever. Which best describes Dante’s symptoms?
14. the number of deer spotted in a nature preserve each day over a two week period is listed below. 32 27 15 12 42 35 46 29 38 18 40 38 32 34 which frequency t
The second amendment is important for us to know because
hey can you please help me posted picture of question
Hallie has two tasks both due on the same day: math homework and a short English essay. Which should she start on first to make sure she completes her goal and
The axis of symmetry for a function in the from f(x) = x^2 + 4x - 5 is x = -2. What are the coordinates of the vertex of the graph
What happened to the cat who swallowed a ball of yarn?
Which statement best sums up the cause of Persian Gulf War? A. Iraq invaded Kuwait as part of the ongoing oil conflict. B. Kuwait invaded Iraq as part of t