alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Is the sentence a simple or a compound sentence The hat was dark green and had a wide brim A simple B Compound
Write the vertex form equation for this parabola: Focus (3,-9), Directrix X=-3
how does precipitation return to the water cycle
Heterozygous genes will always display a dominant trait.
The height of a meeting room that's measures 19 m by 12 m is 3 m. Glen plans to apply 2 coats of paint to the walls of the room. A 4 L can of paint covers about
Look down below for question:
6/11 y =_18/22 solve simplest form
Which of the following can be used to discover an authors purpose? I. details in the story II. historical context III. publishers life history a. I, II, and III
Please help. Full explanation if you can. 1. The ratio of boots to sandals in a shoe store is 8:3. If there are 245 more boots than sandals in the store, how ma
If 150g of sugar is used for 5 cakes How much is used for 7 cakes?:)