herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

This sentence is an oxymoron: That is rightfully wrong. True False
Which of the following is a basic tenet of American democracy?ideologyanarchycompromiseconcurrent majority
i need help on this math problem
1. A signal source has an open-circuit voltage of 1V, and a short-circuit current of10mA. What is the source resistance
can absolute location change
The scientific method
on a scale of 1-10; 10 as the highest and 1 as the lowest please rate how well do you know yourself ​
What was the first animal to orbit the earth? rat monkey pig dog
When the US government becomes aware of economic changes, the discovery is most likely to influence how the nation allocates resources. how companies interest b
The ancient Greek notion that unheard music was produced by the revolutions of the planets is known as