nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Why did Roosevelt propose a second New Deal? Check all of the boxes that apply. Unemployment was still high. The first New Deal failed to regulate the bankin
Salt breaks into a chlorine ion and sodium ion when dissolved in water. The chlorine ion has a negative charge. Which end of the water molecule would surround t
What president would not run for reelection in 1968
The central figure in Islam is: Abraham Muhammad Jesus Shem
A room is in the shape of a rectangle. The width of the room is 2 feet longer than two thirds the length. If the room is 33 feet long, what is the area?
This is a charged atom that results when the number of electrons exceeds the number of protons.
Explain why not all collisions between reactant molecules lead to reaction
Jenna is a scientist in a chemistry lab. Her experiment did not support her current theory. What should she do next?
Find the value of x in each case. PLEASE SHOW WORK!!!
Explain why lithium is a strong reducing agent, whereas fluorine is a strong oxidizing agent.