alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

If a researcher is interested in measuring both the structure and function of the brain, which technique might one recommend
In what sense are hardware and software equivalent
To specify grouping and sorting for a report, click the ____ button on the design tab in layout view.
Pennsylvania appears in blue on this map. This means that: A. most people in the state voted for Al Gore B. the electoral votes in that state went to George B
A mandolin string's first harmonic is 392 Hz. How long is the string if the wave speed on it is 329 m/s?
PLEASE HELP −3y+5x=26 ​−2y−5x=−16 ​​x=____ y=____
Efrain must spend less than $80 on his phone bill this month. He pays a monthly fee of $16, plus an additional $4 for each long-distance call. 4x + 16 < 80 H
what is a fact about pedigree
What is the ultimate source of energy for nearly all living things on earth?
How does the quote reveal a weakness of the national government under the Articles of Confederation? The states might not raise enough taxes to meet the needs o