23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

tell why you can multiply numbers in any order
dendrites are the branching extensions of
A bag contains 56 marbles ,some red ,some yellow ,some blue,there are half as many red as blue and eight more yellow than red .how many of each color are there?
A compound is 2.00% H by mass, 32.7% S by mass, and 65.3% O by mass
Could you pls EXPLAIN how to convert a unit?
Please help me with D, will give you a thanks and make you brainliest if it's the right answer ! :)
1.658312 miles to feet
What did the structure of dna’s double helix suggest about dna’s properties?
What is the point slope form of the line with slope −14 that passes through the point (−2, 9) ? y−2=−14(x 9) y 9=−14(x−2) y 2=−14(x−9) y−9=−14(x 2)
¿Cuál no es una cosa? A. cuadro B. cómoda C. marrón D. estante