Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

four light bulbs cost $3.20.how much does it cost to buy 14 light bulbs ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2015
 3.20 ÷ 4 = .80

SO

1 bulb costs $.80.


14 × .80 = 11.2 or 11.20 (its the same thing)

SO 14 light Bulbs cost $11.2 or $11.20.

Hope I helped ya!!
Answer Link
Big43rd Big43rd
  • 01-12-2015
3.20= 4 light bulbs
3.20/4= .80cent per light bulb
.80*14=$11.20
Answer Link

Otras preguntas

what can cause changes in DNA senqences? A- gene flow B- proteins C- mutations D- genetic drift
Use a composite figure to estimate the area of the figure. The grid has squares with side lengths of 1.5 cm.
Greta is making a patio
Which is true about indentured servants in colonial America?
which is the word root in demovratically?
Need some help not really sure where to start
Which gases are released into the atmosphere when volcanoes erupt?
36÷(6÷3) plz helppppooooop​
How do I solve this? 15 points
Why are clouds so flat from the bottom and so fluffy at the top?