daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

A number n is multiplied by -5/8. The product is -0.4. What is the value of n?
Write about a time when your friends saw a situation or problem one way, but you saw it differently. How did you handle that?
George is comparing three investment accounts offering different rates. Account A: APR of 3.75% compounding monthly Account B: APR of 3.85% compounding quarte
Colin had researched, outlined, and practiced his speech carefully, but on the day he was to give the speech, his girl-friend broke up with him. He found it imp
How effective do you believe this Fireside Chat was in helping re-establish confidence in the banking system?
Simplify the radicals. Someone please help because my book doesnt explain how to do this.​
is ‘ succeeding at tennis requires getting a lot of practice on the court.’ a praticipial phrase ?
A person rolls a standard six-sided die 9 times. In how many ways can he get 3 fours, 5 sixes, and 1 two?
What did sociologist Duncan Watts do to investigate how some pop songs become hits?
Compare the Lagrangian method with the Newton-Euler method in detail.