kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

find the derivative of ((t^4-6)^3)*((t^3+6)^4)
a giraffe can run 46.93 feet per second how many feet can it run in 1.8 seconds with out cross multiplying justify your awnser
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?
why is water so important in metabolism
How do I write 4.76325 as a fraction?
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
what was the basic Sumerian building material?
what is the time interval between the release of the ball and the time it reaches its maximum hieght? the acceleration gravity is 9.81m/s^2 and the maximum heig
Is 4xy + 2y = 9 linear ? If yes write the equation in standard form & determine the x & y interests