hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

4. Another term for a pre-inspection agreement is A. pre-sale inspection. B. partial inspection. C. scope of work. D. standard of practice.
solve the top one thanks
What is slavey in north and south
what are the most common elements in a canyon?
solve the word problem. paula has 24 coins in her drawer. seven of the coins are nickels and the rest are pennies. what is the total value of the coins in her d
How do you answer rhis
proteins are build inside these
excel recognizes the following as text: 401ax21, 921-231, 619 321, 883xty. (points : 2) true false
how can u find the sign of the product of two or more rational numbers
Which legal system was more organized. The byzantine legal system or Rome's legal system? Explain