korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Positive ion formed when an atom LOSES electrons
present subjunctive or the present indicative. Es cierto que Denver no ______________ (ESTAR) muy contaminado. está es sea esté En Walmart no cabe duda de que (
Mitchell Inc. issued 40, 6%, $1,000 bonds on January 1, 2020. The bonds pay cash interest semiannually each July 1, and December 31, and were issued to yield 7%
What are octet and duplet rules ?
There are 25 students' names in a hat You chose 5 names. Three are boys' names and two are girls' names. How many of the 25 names would you expect to be a boys'
Rewrite the sentence, using colloquial speech would you like to go to the dance with me plzz answer
Please anwer :( failing algebra
7. Mrs. Everhart developed the theory that all bulldogs are great pets. After all her bulldog Meatball is a wonderful dog! Is this statement a scientific theory
Why does media wanna control society?
What do you think the artist is portraying in the engraving shown here? O Puritans in church Women accused of witchcraft oo Atrial, with the accusers and the ac