jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Does the sentence state a fact or an opinion? The movie Gravity, starring actors Sandra Bullock and George Clooney as astronauts, is about twenty minutes longer
3/4, -7/10, -3/4, 8/10 least to greatest.
The rabbit population in a certain area is 500​% of last​ year's population. There are 700 rabbits this year. How many were there last​ year? please explain spe
what are the primary curvatures of the spine and how are they shaped?
A foreign area whose rulers are allowed to retain power in exchange for the protection of a more powerful nation is called
what is 3 7/8 + 2 5/6 =​
give two processes witch occur during interphase and witch are necessary for mitosis to take place
why do we feel cool when we spray perfume in our body​
Use similar triangles to solve the problem. A flagpole casts a shadow of 35 ft, Nearby, a 9-ft tree casts a shadow of 7 ft. What is the height of the flag pole
how to calculate the area of a rectangle with length X +5 and width 3​