rithikasaravanan007 rithikasaravanan007
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

A family spent $186 per week for food. This was 20% of its weekly income. What was the weekly income?

Respuesta :

elp14
elp14 elp14
  • 01-12-2018

Answer:

$930

Step-by-step explanation:

Part/Whole = Percent/100

So,

186/x = 20/100

Then you do,

186 times 100 divided by 20 = 930

Answer Link
mistycloudkitty13 mistycloudkitty13
  • 04-11-2019

Answer:

The weekly income was $930

Answer Link

Otras preguntas

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?
Which of the following groups of environmental science careers are most similar? a. Hydrologist, toxicologist, environmental lawyer b. Environmental physician,
What was probably one result of the differences in population between the north and south
Hello, I need help! i am very very very confused
How can robot doctors be useful in this world ??
A line is perpendicular to a line . Line has a slope of . What is the slope of line ?
PLEASE HELP ME WUICKLY ANYONE Which statement is the best synthesis of information from these two sources? Source 1: We can end our dependence on fossil fuels
What do these two lines in the first stanza suggest about the speaker's thoughts?
On March 24, 2020, the Bayanihan to Heal as One Act of 2020 or Republic Act 11469 was approved by the Senate and Congress in response to the COVIO 19 pandemic.
what arm movement can ya do jiggaidy