frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

Solve for vvv: -\dfrac{9}{8}=v-\dfrac{1}{2}− 8 9 ​ =v− 2 1 ​
find the quotient of 8÷ 1/3
what is the solution to the system of equations
Can someone briefly describe SOH CAH TOA?
Calculate the ROI for the following example and write the value in the space provided. Mrs. Green invested $10,000 in mutual fund for a period of 6 years. At th
How much was mezzo-soprano maria garcia earning per night by the time she left for europe in 1827?
“Spring” by Edna St. Vincent Millay To what purpose, April, do you return again? Beauty is not enough. You can no longer quiet me with the redness Of little le
(07.06 MC) The graph of f(x) = 2x + 1 is shown below. Explain how to find the average rate of change between x = 0 and x = 3.
someone please help me. SERIOUS answers only.
What invention led to the increase concentration of slavery in the south ?